ژوئن23
0

12 نکته برای داشتن ناخن های سفت و قوی

خدمات ناخن Share this post

تغییر در عادات سبک زندگی و تغذیه ممکن است به تقویت ناخن ها کمک کند. هیدراته ماندن، مصرف مکمل بیوتین و اجتناب از برخی مواد شیمیایی تنها برخی از مواردی است که می توانید امتحان کنید.

ما همیشه می‌توانیم در سبک زندگی و عادات خود تغییراتی ایجاد کنیم تا به تقویت ناخن‌هایمان کمک کنیم و آنها را به جایی که می‌خواهیم برسانیم.

در اینجا 12 نکته وجود دارد که می توانید از آنها برای تقویت ناخن های خود در کوتاه ترین زمان استفاده کنید.

 1. مکمل بیوتین مصرف کنید

بیوتین که با نام های ویتامین H و ویتامین B7 نیز شناخته می شود، یکی از ویتامین های گروه B است. از آنجا که این ویتامین محلول در آب است، در بدن ذخیره نمی شود، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که روزانه آن را مصرف می کنید.

بیوتین می تواند به تقویت مو و ناخن کمک کند. همچنین به عملکرد صحیح سیستم عصبی بدن کمک می کند.

بیوتین را می توان در غذاهایی مانند ساردین، تخم مرغ پخته شده و حبوبات یافت یا می توانید از مکمل های ویتامین B استفاده کنید.

قبل از مصرف مکمل بیوتین با متخصص ناخن یا مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این کار برای شما بی خطر است.

 1. قرار گرفتن در معرض آب را به حداقل برسانید.

خیساندن بیش از حد ناخن ها در آب باعث می شود ناخن های شما ضعیف و شکننده شوند. هنگام شستن ظروف دستکش بپوشید و سعی کنید هنگام حمام کردن دستان خود را کمتر زیر آب نگه دارید.

البته غیرممکن است که همیشه از زیر آب رفتن دستان خود اجتناب کنید، اما این کاری ست که باید به آن توجه داشت.

 1. بدنتان را هیدراته نگه دارید

نوشیدن آب کافی برای سلامتی ضروری است و سلامت ناخن نیز از این قاعده مستثنی نیست. بدون رطوبت کافی، ناخن ها شکننده شده و به راحتی می شکنند و پوسته پوسته می شوند. نوشیدن آب کافی به آنها کمک می کند تا رطوبت خود را حفظ کرده و قوی بمانند.

 1. به رژیم غذایی خود توجه کنید

مطمئن شوید که یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و متنوع و همچنین مصرف مولتی ویتامین با مواد معدنی دارید. رژیم غذایی نامناسب همراه با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی حیاتی می‌تواند بر کل بدن شما – از جمله ناخن‌هایتان – تأثیر بگذارد.

قبل از شروع استفاده از مکمل های جدید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا در مورد تداخل مکمل ها با داروهای تجویزی یا مصرفی که از قبل دارید مصرف می کنید تداخل نداشته باشند تا خدای ناکرده خطرات دیگری برای شما پیش نیاد.

 1. از لاک پاک کن بدون استون استفاده کنید.

بسیاری از لاک ها یا درمان ها حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند که در واقع می توانند ناخن ها را ضعیف کنند. از پاک کننده های لاک ناخن که حاوی استون هستند باید اجتناب کرد زیرا می تواند به ناخن ها آسیب برساند و ناخن هایتان را خشک کنند.

به دنبال لاک های غیر سمی و تقویت کننده ناخن و همچنین لاک پاک کننده های بدون استون باشید.

 1. در صورت امکان از استفاده از ناخن های ژل یا اکریلیک خودداری کنید.

در حالی که کاشت ناخن به عنوان یک جایگزین آسان برای کسانی که در رشد ناخن های خود مشکل دارند، تبلیغ می شود، استفاده مکرر می تواند باعث کنده شدن ناخن های شما شود که آنها را ضعیف می کند. اما اگر همچنان می‌خواهید کاشت ناخن انجام دهید، حتما به ناخن‌هایتان در بین چند بار ترمیم کاشت ناخن، استراحت دهید.

12 نکته برای داشتن ناخن های سفت و قوی
12 نکته برای داشتن ناخن های سفت و قوی
 1. کمتر از لاک ناخن استفاده کنید

در همین راستا، اگرچه لاک ناخن زیبا به نظر می رسد، ناخن های شما نیاز به تنفس دارند. استفاده مداوم از لاک، حتی لاک غیر سمی، می تواند ناخن را ضعیف کند.

پس از استفاده از لاک به مدت یک هفته یا بیشتر، لاک را با یک لاک پاک کن بدون استون پاک کنید و سپس اجازه دهید ناخن های شما به مدت یک هفته بدون لاک باشد.

 1. ناخن های خود کوتاه نگه دارید

ناخن‌های بلند بیشتر احتمال شکنندگی دارند و لای بعضی وسایل گیر کنند، در حالی که ناخن‌های کوتاه‌ تر احتمال شکسته شدن و ترک خوردن را کاهش می‌دهد و به قوی نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند.

 1. از ناخن های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

از ناخن های خود برای باز کردن قوطی نوشابه استفاده نکنید. از یک گیره کاغذ برای برداشتن چیزی که در یک فضای کوچک گیر کرده است استفاده کنید. استفاده از ناخن به عنوان ابزار می تواند منجر به شکستگی و خرد شدن ناخن شود که به نوبه خود می تواند ناخن را ضعیف کند.

 1. از لوسیون ناخن استفاده کنید

بعد از پاک کردن لاک ناخن اگر فکر می‌کنید به اندازه کافی بدن تان اب کافی ندارد ، از کرم دست روی دست‌هایتان استفاده کنید و مطمئن شوید که ناخن‌هایتان را مرطوب می‌کنید. می توانید این کار را هر بار که دستان خود را می شویید انجام دهید.

 1. نحوه سوهان زدن ناخن های خود را تغییر دهید.

سوهان زدن ناخن ها در یک حرکت رفت و برگشتی مانند اره می تواند ناخن های شما را ضعیف کند. در عوض، آنها را در یک جهت حرکت دهید.

همچنین، به راحتی از کناره های ناخن استفاده کنید، زیرا سوهان زدن بیش از حد آن می تواند ناخن را ضعیف کند.

 1. با پزشک خود صحبت کنید

اگر چندین کار را برای چندین هفته امتحان کرده اید و هیچ تغییری در ناخن های خود مشاهده نکرده اید، به یک متخصص پوست یا متخصص مراقبت از پوست دیگر مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند به ناخن‌های شما نگاهی بیندازند و در مورد وضعیت عادی و سلامت کلی‌ تان نظر دهند.

در صورت نیاز، آنها می‌توانند یک درمان ناخن قوی تجویز کنند که می‌تواند به تقویت ناخن‌های شما کمک کند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به سایر مواد شیمیایی مضر موجود در محصولات مراقبت از ناخن هشدار می دهد.

محصولات ضدعفونی کننده

اگر از ضدعفونی کننده دست استفاده می کنید، سعی کنید آن را به ناخن هایتان نزنید و در حد اعتدال از آن استفاده کنید. ضدعفونی کننده مبتنی بر الکل ناخن ها (و دست ها) را خشک می کند و منجر به شکنندگی ناخن ها می شود.

پوشیدن دستکش لاستیکی

هنگام شستن ظروف و … یا تمیز کردن خانه، دستکش لاستیکی بپوشید. بسیاری از محصولات پاک کننده یا دستمال مرطوب حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند ناخن را ضعیف کنند. دستکش به شما کمک می کند تا از تماس با این مواد شیمیایی جلوگیری کنید.

استفاده از شامپوی مناسب

اگر از شامپویی استفاده می‌کنید که موها خشک می‌کند یا قصد دارید چربی ها را از بین ببرد (یعنی مخصوص موهای چرب)، ممکن است ناخن‌های شما را خشک کند و باعث ضعیف یا شکننده شدن ناخن‌ها شود.

سعی کنید شامپوی خود را به مدت چند هفته عوض کنید و ببینید آیا تفاوتی را مشاهده می کنید.

سخن اخر

ناخن‌ها می‌توانند پیام‌های زیادی داشته باشند و ناخن‌های ضعیف یا شکننده ممکن است شما را به خودآگاهی برساند. خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای تقویت ناخن ها و بهبود آنها انجام دهید.

اگر درمان های مختلفی را امتحان کرده اید و هیچ کمکی به شکندگی و قوی تر کردن ناخن هایتان نمی کند، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است یک بیماری زمینه‌ای وجود داشته باشد که باعث نازک یا شکننده شدن ناخن‌ها شود، و تنها با درمان علت اصلی، ناخن‌های شما می‌توانند دوباره قوی شوند.

About the Author

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *